Слухове за Хайдутин

Слухове за Хайдутин

Слухове за Хайдутин

Blog Article

          Главен герой на творбата е Чавдар. Той е разкрит по два различни начина – чрез пряка възхвала във въведението и в основната част.

Ильо е извънредно ценен със съветите си, които дава при изграждането на ВМОРО.

и др.). В народните песни някои епитети се появяват винаги с едно и също съществително име и се наричат постоянни епитети (

          В поемата се смесват идеите на две времена. Представено е времето на хайдушкото движение, когато хайдутите отмъщават за извършените над народа неправди. Но в поемата има отражение и на разбиранията на Ботевото време, когато борбата се превръща от борба за отмъщение в борба за национално освобождение.

Румена войвода дори след смъртта си стряска бейовете в Югозападна България

Начело на хайдутите е избиран воевода, от самите хайдути, подпомаган от байрактар.

Извънредно богатата и наситена с житейски превратности биография на хайдут Велко е описана от писателя Вук Караджич.

Повече за това как използваме бисквитките разберете в нашата Политика за използване на бисквитки. Повече за това как обработваме Вашите данни прочетете в нашата Декларация за поверителност.Съгласявам се

          • Много често в народните песни и в поемата се използва инверсия (обръщане) (очи черни, големи; глава къдрава)

Въведението съдържа обща характеристика на героя като хайдутин – страшен борец срещу турци и чорбаджии и закрилник на „клети сюрмаси“

Според преданието, което се носело за него, „Деля го куршум не фата, Деля го сабя не сече“, враговете му го прострелват с нарочно излят за целта сребърен куршум.

В Русия са означавали личната въоръжена охрана на болярите и аристократите. Това показва, че в зависимост от влаганата оценка, смисълът му се мени.

          Чавдар е представен и в диалога с майка си. В думите, с които се обръща към нея, се проявява характерът му – неговата нетърпимост към личното Хайдутин унижение и към страданието на народа, както и решимостта му да бъде борец за справедливост.

Ставя ясно, че хайдутството непрекъснато е създавало грижи на властта и въпреки жестоките мерки за преследване, до Освобождението на България, „бунтовниците” не се свършват.

Report this page